Internetowy poradnik
VIDEO

“Czarnobyl” – gdzie najlepiej oglądać ten pięcioodcinkowy miniserial?

“Czarnobyl” – gdzie najlepiej oglądać ten pięcioodcinkowy miniserial?

„Czarnobyl” to serial idealny nie tylko dla miłośników historii, ale i dla koneserów dobrej telewizji jakościowej. Gdzie w internecie najlepiej obejrzeć go po polsku?

Komu spodoba się „Czarnobyl”?

Gwiazdorska obsada, fascynująca historia rzeczywistej tragedii, która wydarzyła się w kwietniu 1986 roku na Ukrainie, a do tego oryginalna muzyka – to niewątpliwy przepis na produkcję, która porwie praktycznie każdego. „Czarnobyl” to serial, który spodoba się zarówno miłośnikom historii, osobom, które pamiętają katastrofę w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, jak i po prostu wielbicielom dobrego kina – bo mimo że to miniserial, „Czarnobyl” swoim poziomem dorównuje kinu niemal artystycznemu. To zaledwie pięć odcinków, z których każdy trwa mniej więcej godzinę. Zachwycić się serialem mogą też jednak również przypadkowi widzowie. Serial może być też ciekawym sposobem na naukę o przeszłych wydarzeniach dla osób, które urodziły się już po katastrofie i nie doświadczyły na własnej skórze jej konsekwencji, z którymi mierzyła się nie tylko Ukraina – wśród krajów narażonych na promieniowanie w wyniku wybuchu w Czarnobylu była również Polska.

„Czarnobyl”, pomimo bycia produkcją brytyjsko-amerykańską, w interesujący sposób oddaje klimat i realia Ukrainy z drugiej połowy lat 80. Zdjęcia kręcone były na Litwie, a do przedstawienia w serialu miasta Prypeć, będącego ważnym miejscem w historii katastrofy, posłużyła prawobrzeżna dzielnica Wilna zwana Fabianiszki. Atmosferę i plany zdjęciowe docenią z pewnością mieszkańcy Europy Wschodniej, doskonale znający sowiecką architekturę i estetykę, która w wielu miejscach przetrwała do dzisiaj, w tym także w Polsce.

Watson, Harris i Skarsgård – gwiazdorska obsada przepisem na sukces

Jak łatwo się domyślić, wydarzenia przedstawione w „Czarnobylu” faktycznie miały miejsce, a postaci w nim pokazane, rzeczywiście istniały – oprócz granej przez Emily Watson Ulany Komczuk, która miała w serialu reprezentować większą liczbę naukowców, którzy w 1986 roku i później badali sprawę awarii ukraińskiego reaktora jądrowego. Wysokiej klasy obsada – oprócz Watson przede wszystkim Jared Harris i Stellan Skarsgård, jak i nietuzinkowa muzyka islandzkiej kompozytorki Hildur Guðnadóttir zapewniły „Czarnobylowi” mnóstwo nominacji do prestiżowych nagród i godną szacunku liczbę zwycięstw – w tym zdobycie Złotego Globu i nagród Emmy. Na grę aktorską oraz ścieżkę dźwiękową serialu zwracają uwagę w swoich recenzjach zarówno profesjonalni krytycy, jak i amatorscy miłośnicy seriali i kina.

Gdzie można obejrzeć miniserial historyczny „Czarnobyl”?

Internet jest obecnie głównym źródłem filmów i seriali, a dzięki ogromnej i stale powiększającej się ofercie oraz możliwości wyboru interesujących nas produkcji gdzie chcemy i kiedy chcemy, wypiera klasyczną telewizję. Wiele osób wyszukuje w sieci swoje ulubione produkcje, wpisując w Google chociażby frazę “Czarnobyl” serial odcinki. Coraz chętniej telewizyjne produkcje w Internecie oglądają też osoby starsze. „Czarnobyl” to serial, którego odcinki dostępne są w Polsce na platformie IPLA. Wszystkie pięć odcinków można obejrzeć o wybranej przez siebie porze, przestać, kiedy się chce, i wrócić do serialu później. Można też – co najbardziej prawdopodobne – obejrzeć wszystkie pięć odcinków naraz. „Czarnobyl” wciąga od pierwszych minut, a osoby, które już go widziały, przyznają, że po seansie wraca w myślach wielokrotnie – to produkcja,  o której niełatwo zapomnieć. Wyszukując frazę “Czarnobyl” serial odcinki w sieci, warto postawić na legalne źródła!