Internetowy poradnik
VIDEO

Kiedy skały rodzą mściciela…. film „Dolina Bogów”

Kiedy skały rodzą mściciela…. film „Dolina Bogów”

Fabuła filmu „Dolina Bogów” w reżyserii Lecha Majewskiego, który swoją premierę miał w 2020 roku, jest wielowątkowa. Można w niej wyróżnić co najmniej trzy różne historie, które jednak na różnych poziomach i w różnych momentach splatają się ze sobą. Dlaczego mowa tu o skałach, które rodzą mściciela? Pełną odpowiedź uzyskacie po seansie filmowym, ale już teraz możemy uchylić co najmniej rąbka tajemnicy.

Indianie Navajo kontra bezduszna korporacja

W stanie Utah w Stanach Zjednoczonych znajduje się szczególne, urokliwe miejsce – Valley of the Gods”, czyli w tłumaczeniu „Dolina Bogów”. W filmie Lecha Majewskiego sporo miejsca poświęcono krajobrazom doliny, nad którą górują formacje skalne. To właśnie w tutaj żyją Indianie Navajo, którzy od wieków prowadzą tu swój żywot. Wierzą oni, że w okolicznych skałach zamknięte są duchy ich przodków i bogów. Modlą się do nich i starają się kierować swoimi odwiecznymi zasadami. Niewiele mają wspólnego z pędzącą do przodu cywilizacją. Żyją w zgodzie z naturą, choć zdobycze cywilizacyjne powoli ich otaczają.

Indianie Navajo mogą wkrótce stracić swoje ziemie, a to za sprawą korporacji jednego z najbogatszych ludzi na świecie – Wesa Taurosa. Firma ta poszukuje i eksploatuje rudy uranu, które znajdują się pod „Doliną Bogów”. Chce więc drążyć korytarze w ziemi i w skałach, przez co Indianie Navajo musieliby zostać gdzie indziej przesiedleni. Czy ostatecznie „Dolina Bogów” zostanie im odebrana, jako jedyne miejsce na Ziemi, gdzie mogli żyć spokojnie? Nie będą chcieli się na to zgodzić, a kiedy konflikt przybierze na sile, skały stworzą mściciela…

Historia Taurosa i Johna Ecasa

To jednak nie wszystkie wątki, jakie zarysowane są w filmie Lecha Majewskiego „Dolina Bogów”. Trzeba wspomnieć jeszcze o Wesie Taurosie – ekscentrycznym miliarderze, żyjącym z dala od ludzi i rzadko udzielającym się społecznie. Stracił on bliskie osoby i przeżywa tragedię w swoim domu – pałacu, do którego przyjeżdża jeden z jego pracowników – John Ecas, który ma napisać biografię swojego szefa. On sam zmaga się z traumatycznym rozwodem i szuka sensu życia.

W rolę Wesa Taurosa wcielił się John Malkovich, a Johna Ecasa – Josh Hartnett. Czy pisarz odnajdzie sens życia? Jak zareaguje na informacje o kłopotach Indian Navajo? Czy Wes Tauros i jego korporacja zniszczą tytułową „Dolinę Bogów”? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w filmie. Możemy go już zobaczyć za pośrednictwem legalnej telewizji internetowej. Film jest pełen różnych metafor i symboli, a ich interpretacje Lech Majewski pozostawia już w gestii widzów.